BRC-IOP Global Standards tarafından Mart 2018 de yayınlanan P553 Position Statement ile kağıt ambalaj üretim tesislerinde tüketici sonrası geri dönüştürülmüş elyafın kullanımı ile ilgili açıklıklar getirilmiştir.

Standardın 3.4.3 maddesinde belirtildiği gibi, Uygunluk Beyanı (DoC), kullanılan hammaddelerin, ilgili yasal gereklilikleri karşıladığına dair beyanı ve herhangi bir tüketici sonrası geri dönüştürülmüş materyallerin listesini içermektedir.

Ürünün nihai kullanım amacına dayalı olarak bileşimi belirlemek üzere ilgili endüstri standartlarını, müşteri bilgilerini ve risk değerlendirmesini de kullanarak tüketici sonrası geri dönüştürmeyi içeren ürünler üretebilmektedirler.

P553 Position Statement’ da belirtildiği üzere kağıt ambalaj üreticilerinin, EN 643’e uygun olarak belirtilen miktarlarda tüketici sonrası geri dönüştürülmüş elyafın kullanımına izin verilmektedir. Bu durumda kağıt ve karton ambalaj üreticileri, tüketici sonrası geri dönüştürülmüş elyafın kullanımını Uygunluk Beyanında belirtmeleri gerekmektedir.